fbpx

OSCARS 2022 – Live Results

The OSCARS is happening now and we are updating the results LIVE.

2022 Oscars Live Results

The 94th ACADEMY AWARDS aka OSCARS will take place Sunday, March 27th, 2022, honoring movies released in 2021. Below are the list of categories and nominees. Stay glued to this page as we update with the OSCARS winners LIVE. Also, see the winners of the first-ever Nerdtropolis Awards. The OSCARS ceremony will air at 8pm ET on ABC and will also be available to stream online at ABC.com. The award ceremony will be hosted by Regina Hall, Amy Schumer and Wanda Sykes.

BEST PICTURE Nominees

  • Belfast
  • CODA (WINNER)
  • Don’t Look Up
  • Drive My Car
  • Dune
  • King Richard
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • The Power of the Dog
  • West Side Story

BEST DIRECTOR Nominees

  • Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
  • Kenneth Branagh (Belfast)
  • Jane Campion (The Power of the Dog) (WINNER)
  • Steven Spielberg (West Side Story)
  • Drive My Car (Ryûsuke Hamaguchi)

BEST ACTOR Nominees

  • Javier Bardem (Being the Ricardos)
  • Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)
  • Andrew Garfield (Tick, Tick … Boom!)
  • Will Smith (King Richard) (WINNER)
  • Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)

BEST ACTRESS Nominees

  • Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye) (WINNER)
  • Olivia Colman (The Lost Daughter)
  • Penélope Cruz (Parallel Mothers)
  • Nicole Kidman (Being the Ricardos)
  • Kristen Stewart (Spencer)

BEST VISUAL EFFECTS Nominees

  • Dune (WINNER)
  • Free Guy
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • No Time to Die
  • Spider-Man: No Way Home

BEST SUPPORTING ACTRESS Nominees

  • Jessie Buckley (The Lost Daughter)
  • Ariana DeBose (West Side Story) (WINNER)
  • Judi Dench (Belfast)
  • Kirsten Dunst (The Power of the Dog)
  • Aunjanue Ellis (King Richard)

BEST SUPPORTING ACTOR Nominees

  • Ciarán Hinds (Belfast)
  • Troy Kotsur (CODA) (WINNER)
  • Jesse Plemons (The Power of the Dog)
  • J.K. Simmons (Being the Ricardos)
  • Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)

BEST COSTUME DESIGN Nominees

  • Cruella (Jenny Beavan) (WINNER)
  • Cyrano (Massimo Cantini Parrini)
  • Dune (Jacqueline West)
  • Nightmare Alley (Luis Sequeira)
  • West Side Story (Paul Tazewell)

BEST SOUND Nominees

  • Belfast
  • Dune (WINNER)
  • No Time to Die
  • The Power of the Dog
  • West Side Story

BEST ORIGINAL SCORE Nominees

  • Don’t Look Up (Nicholas Britell)
  • Dune (Hans Zimmer) (WINNER)
  • Encanto (Germaine Franco)
  • Parallel Mothers (Alberto Iglesias)
  • The Power of the Dog (Jonny Greenwood)

BEST ADAPTED SCREENPLAY Nominees

  • CODA (Sian Heder) (WINNER)
  • Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi & Takamasa Oe)
  • Dune (Eric Roth, Jon Spaihts & Denis Villeneuve)
  • The Lost Daughter (Maggie Gyllenhaal)
  • The Power of the Dog (Jane Campion)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY Nominees

  • Belfast (Kenneth Branagh) (WINNER)
  • Don’t Look Up (Adam McKay & David Sirota)
  • Licorice Pizza (Paul Thomas Anderson)
  • King Richard
  • The Worst Person in the World

BEST ANIMATED SHORT Nominees

  • Affairs of the Art
  • Bestia
  • Boxballet
  • Robin Robin
  • The Windshield Wiper (WINNER)

BEST LIVE ACTION SHORT Nominees

  • Ala Kachuu — Take and Run
  • The Dress
  • The Long Goodbye (WINNER)
  • On My Mind
  • Please Hold

BEST FILM EDITING Nominees

  • Don’t Look Up (Hank Corwin)
  • Dune (Joe Walker) (WINNER)
  • King Richard (Pamela Martin)
  • The Power of the Dog (Peter Sciberras)
  • Tick, Tick… Boom! (Myron Kerstein & Andrew Weisblum)

BEST MAKEUP & HAIRSTYLING Nominees

  • The Eyes of Tammy Faye (WINNER)
  • House of Gucci
  • Coming 2 America
  • Cruella
  • Dune

BEST ANIMATED FEATURE Nominees

  • Encanto (WINNER)
  • Flee
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Raya and the Last Dragon

BEST DOCUMENTARY FEATURE Nominees

  • Ascension
  • Attica
  • Flee
  • Summer of Soul (WINNER)
  • Writing With Fire

BEST DOCUMENTARY SHORT Nominees

  • Audible
  • Lead Me Home
  • The Queen of Basketball (WINNER)
  • Three Songs for Benazir
  • When We Were Bullies

BEST ORIGINAL SONG Nominees

  • “Be Alive” — Beyoncé Knowles-Carter & Darius Scott (King Richard)
  • “Dos Oruguitas” — Lin-Manuel Miranda (Encanto)
  • “Down to Joy” — Van Morrison (Belfast)
  • “No Time to Die” — Billie Eilish & Finneas O’Connell (No Time to Die) (WINNER)
  • “Somehow You Do” — Diane Warren (Four Good Days)

BEST CINEMATOGRAPHY Nominees

  • Dune (Greig Fraser) (WINNER)
  • Nightmare Alley (Dan Lausten)
  • The Power of the Dog (Ari Wegner)
  • The Tragedy of Macbeth (Bruno Delbonnel)
  • West Side Story (Janusz Kaminski)

BEST FILM EDITING Nominees

  • Don’t Look Up (Hank Corwin)
  • Dune (Joe Walker) (WINNER)
  • King Richard (Pamela Martin)
  • Tick, Tick… Boom! (Myron Kerstein & Andrew Weisblum)
  • The Power of the Dog (Peter Sciberras)

BEST INTERNATIONAL FEATURE Nominees

  • Drive My Car (Japan) (WINNER)
  • Flee (Denmark)
  • The Hand of God (Italy)
  • Lunana: A Yak in the Classroom (Bhutan)
  • The Worst Person in the World (Norway)

BEST PRODUCTION DESIGN Nominees

  • Dune (Zsuzsanna Sipos & Patrice Vermette) (WINNER)
  • Nightmare Alley (Tamara Deverell & Shane Vieau)
  • The Power of the Dog (Grant Major & Amber Richards)
  • The Tragedy of Macbeth (Stefan Dechant & Nancy Haigh)
  • West Side Story (Rena DeAngelo & Adam Stockhausen)

Read more News on Nerdtropolis. Subscribe to our YouTube.

One thought on “OSCARS 2022 – Live Results

Leave a Reply

%d bloggers like this: